Американські вчені з’ясували, хто отримує найбільше задоволення від Різдва

1

Дорогі подарунки не завжди роблять наших близьких щасливими, а краще за всіх почуваються ті, хто проводить Різдво у родинному колі. Ці та багато інших цікавих висновків зробили Тім Кассер та Кенон Шелдон – психологи коледжу Кнокса. Вчені досліджували емоційний стан людей протягом Різдвяних свят, їх споживчу  поведінку та задоволення від отриманих подарунків.

Напередодні Різдва та Нового року HappyMisto підготувало для вас добірку матеріалів психологічних досліджень, які допоможуть вам провести зимові свята щасливіше, ніж зазвичай.

Розпочнемо з дослідження, що проводилось на базі коледжу Кнокса у штаті Іллінойс. У ньому прийняло участь  117 випадково обраних осіб, з яких 48 було чоловіків та 69 жінок, віком від вісімнадцяти до вісімдесяти років. При заповненні анкет, досліджуваним запропонували оцінити їх відчуття, що супроводжували ъх протягом Різдвяних свят (період різдвяних свят був визначений як час з 12 до 27 грудня).

Це дало дослідникам змогу проаналізувати, як різні типи активності впливають на добробут людей.  У поняття «добробуту» були включені такі фактори, як задоволення, стрес, негативні та позитивні ефекти.

У ході пілотних інтерв’ю вчені встановили, що під час зимових свят, люди в основному мають сім типів активності: проводження часу з родиною; участь у релігійних обрядах; традиційні різдвяні заняття (наприклад прикрашання ялинки, оздоблення дому і т.д); купівля подарунків іншим; отримання подарунків від інших;  допомога іншим; чуттєві задоволення (наприклад, від їжі). За гіпотезою психологів, різні  види активності на Різдво по-різному впливали на добробут людей.

 

Стресом свят не зіпсуєш

В цілому 74,8% опитаних були задоволені тим, як вони провели Різдвяні свята. Цікаво, що задоволеність не була пов’язана з відсутністю стресу: 43,6% опитаних стверджували, що вони відчували стрес протягом цього часу, навідміну від 56,4% людей, які не відчули дискомфорту. Також учасники дослідження відмітили, що час різдвяних свят має більше позитивних ефектів, ніж негативних. З цим погодилося 75,4% опитаних. Лише 6,2% опитаних вказали, що відчували виключно негативні наслідки.

Дослідники також порівняли задоволення від Різдва за демографічними показниками,  вказавши різницю між чоловіками та жінками, людьми в шлюбі та поза шлюбом. При цьому не було встановлено вагомої відмінності між людьми у шлюбі та не в шлюбі, але було виявлено залежність показника задоволеності від статі опитаних. Так, жінки повідомляли про значно більший рівень стресу та трохи більші показники за рівнем негативних ефектів від Різдва.

Багатство у єднанні

Рівень доходів і рівень освіти не мали суттєвого випливу на сукупне відчуття добробуту на Різдво. Однак, чим старшими були опитувані, тим більш задоволеними себе вони відчували і тим більший позитивний ефект від свят вони відчували. Дослідників зацікавив цей факт, тому вони дослідили це питання глибше. Виявилось,  що це пов’язано з цінностями літніх людей, оскільки зі збільшенням віку, люди все більшу увагу приділяють духовному аспекту життя та пошуку нових сенсів.

Що стосується семи видів активності на Різдво, то було виявлено, що люди, які проводили час з родиною, в цілому оцінили свій рівень добробуту вище, ніж ті, хто святкував його сам або з друзями. Також більший показник сукупного добробуту, задоволеності і менші негативні ефекти показали люди, що брали участь у релігійних обрядах.

Втім, висока зацікавленість у матеріальній частині свята показала негативну кореляцію з відчуттям добробуту. Люди, що витратили суттєву суму грошей, відчували більший рівень стресу і негативних наслідків, і, відповідно, менший рівень власного добробуту.

Ті, для кого було важливо отримати подарунок, також показали вищий рівень стресу, негативних наслідків і менше задоволеності.  Люди, що витратили частину свого прибутку на благодійність або на допомогу церкві, відчували більше позитивних ефектів ніж ті, хто отримав подарунки, які вартували багато по відношенню до їх річного доходу.

Такі показники як допомога іншим, відтворення різдвяних традицій та чуттєва насолода не дали ніяких кореляційних взаємозв’язків з рівнем добробуту. Але люди, що отримували чуттєву насолоду, показали вищий рівень задоволення від свят.

Прості секрети вдалого Різдва

Завдяки дослідникам з коледжу Кнокса ми тепер знаємо, що люди, які проводять на Різдво час з родиною та беруть участь у релігійних заходах відчувають себе більш щасливими продовж зимових свят. А от вартість подарунка має не таке велике значення для людини. І навіть навпаки, чим дорожчий подарунок ви подаруєте своїм близьким, тим менш щасливими вони себе відчуватимуть.

Ми щиро бажаємо вам відчувати себе щасливими впродовж усіх Різдвяних свят і в наступній різдвяній публікації розкажемо про результати найдовшого в світі психологічного дослідження, проведеного вченими Гарварду, які визначили три прості секрети щастя, доступні усім.

This Post Has Been Viewed 108 Times

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *