Будь-яка резонансна тема сьогодні миттєво підхоплюється піарниками для того, щоб зайвий раз показати свого роботодавця в дії. Ну, як не скористатися темою відключень світла? Адже вона стосується усіх, тож, намагаючись розібратися у проблемі, читач бачитиме, що влада не полишає його одного. Вона «шокована», «обурена» і «вимагає». А керівництво «Обленерго» тремтить й звітує у відповідь. Однак якщо владі важливо зайвий раз нагадати про свою активність, то читачеві хотілося б мати детальну інформацію про причини того, що відбувається. Чи надають йому таку можливість одеські інтернет-видання? Спробуємо розібратися.

Тема віялових відключень світла є однією з найбільш популярних на одеських сайтах. «Таймер» для її висвітлення навіть завів окрему рубрику. З початку відключень світла до сьогодні популярні одеські інтернет-видання давали по 1-3 повідомлень на день з цього приводу. Найбільше про це писали «Таймер» та «048.ua» Кількість новин про відключення світла на одеських сайтах Якщо звертати увагу тільки на цифри, то можна подумати, що ті видання, що розміщують найбільшу кількість публікацій, надають своєму читачеві найбільш детальну інформацію. Проте це не зовсім так. Так само як і для піарників, тема відключення світла для журналістів, які відстоюють інтереси свого власника, – зручний спосіб просунути його інтереси. Для того, щоб зрозуміти, що саме найбільше цікавить журналістів, коли вони пишуть про проблему енергозабезпечення міста, ми провели контент-аналіз новин сайтів й, орієнтуючись на заголовок новини та її зміст, визначали провідну тему. Отже, відключення світла подається журналістами одеських сайтів, як:

  • явище, що приносить незручності (затори на дорогах, загроза для пацієнтів лікарень, мешканців дитячих будинків, зайві клопоти для населення та ін.);
  • стимул для пошуків виходу із ситуації (перехід на технології, що допомагають економити енергію, закупівля електроенергії у Придністров’ї та ін.);
  • констатація факту (світло відключене у таких-то районах, укладено списки відключень та ін.);
  • явище, що викликає протести (приміром, люди перекривають вулиці або ж приходять до РЕСів із вимогами);
  • наслідок, що має певні причини (ремонт на Південноукраїнській АЕС, нестача вугілля та ін.).

І «Таймер», і «048.ua» найбільше писали саме про незручності, які виникали внаслідок відключень світла. Теми новин про відключення світлаТак, звичайно, відключення світла мало кому подобається. Проте аби зрозуміти, чому згадок в новинах про цей очевидний факт так багато, подивимося на приклади. Ось текст сайту «Таймер» : «Энергетический кризис: жители Одесской области крадут дрова и пилят лес». На початку новини нас запевняють у тому, що транспортна міліція усе частіше повідомляє про крадіжки, «викликані бажанням мешканців Одеської області зігрітися». У тексті новини з’ясовуємо, що таких випадків було зафіксовано два. Ніякої статистики, що підтверджувала б слова про те, що такі випадки почастішали, немає. Так само версія про те, що чоловіки «хотіли зігрітися» лише одна. Можливо, були й інші причини цієї загадкової поведінки. Але про це нам не пишуть. До того ж, нестачу дров навряд чи можна охарактеризувати голосним виразом «енергетична криза», особливо, якщо йдеться про село, де немає газогону.

Ще одна новина, де бажане видається за дійсне, має назву «Одесса застыла в пробках». У тексті автор новини робить припущення (!) : «Судячи з усього, справа у непрацюючих через відсутність світла світлофорах«. А перевірити цю новину — слабо?! Наступний текст: «Одесса: отключения света создали проблемы слепым детям». У тексті йдеться про відключення світла в інтернаті для дітей із порушеннями зору. При цьому чомусь повідомляється лише про один заклад.

Насправді з такими ж проблемами зіткнулися усі інтернати, оскільки за законом вони можуть користуватися лише електричними плитами. Відповідно, усі інтернати області у схожій ситуації. Проте «Таймеру» важливо підбурити читача, наголосивши на тому, що страждають діти-інваліди. При цьому цікаво, що одеські волонтери зараз збирають гроші на генератори для інтернатів, в яких мешкають діти-сироти з Луганської області. Про цю новину не згадав жоден із аналізованих сайтів.

У заголовках до новин «Таймер» постійно робить наголос на тому, що світло відключатимуть без попередження (коли ж графіки починають діяти, новина про це не дається). До заголовків про відключення світла у зв’язку із ремонтом, обов’язково додається згадка про наявність «віялових відключень» («Помимо веерных отключений света, в Одессе продолжают действовать плановые (список улиц)»). 

Незручності, які виникають у зв’язку із відключенням світла, — важлива тема. Але є й важливіша: причини відключень. Жодне з аналізованих видань так і не пояснило своїм читачам, чому електроенергію економлять за рахунок населення. Приміром, ніхто не зачепив проблеми надмірної енерговитратності української промисловості. Тож складається враження, що основним завданням журналістів було викликати обурення читачів, а не дати ширший контекст або ж знайти думки незалежних експертів. Видання «048.ua» більш стримано показує цю проблему. Порівняймо заголовки: Таймер: ««Одессаоблэнерго» не справляется с авариями электросетей»048.ua: «В Одессе на Таирова за один день сгорели электрощитовые в трех высотках».   А от як  048.ua подає новину про затори: «Отключение света в центре Одессы образовало рекордную за последние полгода пробку». Уже в заголовку ми бачимо намагання автора не просто заявляти про проблему, а надати контекст. Та й у самому тексті детально розповідається про те, де саме утворилися затори, дається точка зору експерта. До речі, відключення світла в новині — одна з ймовірних причин. Хоча,  048.ua також використовує резонансну тему, щоб додати перцю: «В Одессе отключение света стало причиной гибели пешехода». Відключення світла — версія очевидців, у повідомленні прес-служби МВС її немає.

Ще два аналізованих видання — «Репортер» та «Трасса Е 95» не так часто пишуть про проблеми, які з’являються через відключення світла. Теми новин, присвячених відключенню світлаТут ми бачимо приблизно однакову увагу до трьох тем. При цьому цікаво, що «Трасса Е 95» намагається не згадувати про те, що відключення світла відбувалися не за графіком. Навпаки, у своїх повідомленнях видання наголошує на тому, що у влади все під контролем. «Населенные пункты Березовского района Одесской области остаются без света по графику». Або ж «Облэнерго обещает отладить график отключений света в Одессе к понедельнику». Зверніть увагу на дієслово «отладить», таке враження, ніби відхилення від графіку були незначні й взагалі проблема не варта того, щоб про неї говорити.

Ще один заголовок «Энергетики отключают свет на севере Одесской области». Це вам не страждання дітей або ж нещасний випадок на неосвітленому пішоходному переході. До того ж, у новинах сайт час від часу повторює одне й те ж формулювання: «національна енергетична компанія «Укренерго», за узгодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України 8 грудня 2014 року ввела для усіх енергопостачальних компаній країни графіки обмеження потужності для збереження стабільної роботи електромереж регіонів країни та енергосистеми України в цілому«. Ну, як не погодитися із гідністю перетерпіти відключення світла (навіть раптові) після такого пасажу?

Заголовки «Репортера» також не надто емоційні: «Веерные отключения света в Одесской области коснулись переселенцев«, ««Одессаоблэнерго» объяснило почему отключает свет не по графику« Однак тема відключень світла для одеських журналістів — не лише спосіб для того, щоб підбурити або ж заспокоїти читачів. Ця тема дуже зручна й для влади. Саме вони й пропонують шляхи виходу із скрутної ситуації. Наприклад, Труханов радить одеситам не використовувати бойлери (цю новину розмістило  048.ua) або ж викликає на розмову представників «Обленерго». Палиця пропонує закуповувати електроенергію у Придністров’ї. Окрім цього, міська влада повідомляє про перехід на економні лампочки та використання електрогенераторів під час новорічних святкувань. МВС повідомляє про підготовку інспекторів-регулювальників.

Для того, щоб зрозуміти, кому журналісти найчастіше надають право коментувати проблему відключення світла, ми заміряли обсяг прямих і непрямих цитат від усіх джерел, яким давали слово у новинах на цю тему. Якщо звернутися до теорії, зокрема до Редакційних настанов «Бі-Бі-Сі», то там радять журналістам у тривалих темах надавати однакову кількість простору для усіх учасників суперечливого питання чи конфлікту. Та й взагалі будь-яке резонансне питання вимагає від журналістів дотримання стандарту балансу думок: за якого кожна сторона має рівні права для того, щоб висловлювати свою позицію. До того ж, важливими у конфліктних ситуаціях є думки незалежних експертів, які аналізують ситуацію й при цьому не стають на ту або іншу сторону.

Чим є проблема відключення світла? Це конфліктна ситуація. Сторони: енергетики («Обленерго», «Укренерго», «Енергоатом», Південноукраїнська та Запорізька АЕС, Міністерство енергетики та вугільної промисловості), підприємці та населення, міська влада (облдержадміністрація, мерія, обласні управління МНС та МВС). Усі вони — зацікавлені сторони. Відповідно, журналісти повинні надавати їм однакові можливості щодо висвітлення позицій. Насправді, цього не відбувається. Найбільше можливостей для коментування отримує одна зі сторін конфлікту, а саме енергетики. Коментарі сторін конфліктуНайчастіше резонансну ситуацію енергетики коментують на «Трасі Е 95». Раніше ми згадували, що це видання намагається викликати лояльність читачів до проблеми відключення світла. Також доволі високий відсоток отримує міська влада, яка використовує ситуацію для власних потреб: зокрема для закріплення позитивного іміджу захисника інтересів громадян. І тут обласна влада програє міській. Про Труханова пишуть набагато частіше (у два-три рази), ніж про Палицю. І найменше дають слово населенню та підприємцям, яких проблема торкається безпосередньо. Причому хочеться зазначити, що якщо навіть їм і надають слово, то найчастіше журналісти пишуть про них як про усереднену масу «мешканці говорять», «підприємці обурюються». Складається враження, що серед них немає представників, які б могли заявити про свою позицію. До того ж, у більшості випадків слова джерел подаються у формі непрямих цитат.

Найсумніше у цій ситуації те, що незалежні експерти жодного разу не прокоментували проблему.

Що ми маємо у підсумку? Одеські журналісти, хворі на «пресрелізм», рухаються за течією. Фактично вже не вони шукають джерела, а джерела шукають їх. Тож не може бути й мови про рівномірне представлення інтересів усіх сторін конфлікту (винятком тут є «Таймер», у якому різні табори представлені більш-менш рівномірно).

Населення не має так багато можливостей заявити про свої проблеми, як міська влада чи ж «Обленерго», тож і пишуть тільки про тих, хто перекрив вулицю чи кинув коктейль молотова у будівлю РЕС. Відповідно й у читачів складається враження, що це — єдиний спосіб реакції на відключення світла. Представлення ж ситуації з точки зору одного з учасників конфлікту також не сприяє адекватному уявленню про те, що ж сталося. Що буде робити у коментарях «Обленерго»? Захищатися, виправдовуватися, звинувачувати інших. При цьому не йтиметься про ширший контекст чи про реалізацію права на відповідь.

Висвітлення проблеми віялових відключень світла показує, що у конфліктній ситуації журналісти не готові відстоювати позицію суспільства. А саме на цій стороні мають «грати» журналісти. Натомість працівники медіа захищають інтереси своїх власників, використовуючи резонансну тему для того, щоб сформувати у своєї аудиторії відповідне сприйняття цієї самої теми.

Наталя Стеблина

 

This Post Has Been Viewed 25 Times