Проблеми клімату, соціально-економічного добробуту та суттєвого погіршення стану здоров’я мешканців міст — це наслідки «неправильного» містобудування, яке є репрезентацією стилю життя сучасної людини. Та все це можна виправити, каже американський урбаніст Пітер Калторпе, запровадивши усього 7 принципів «правильного» планування міста. Про це дослідник розповів у своєму виступі на платформі TEDex, про який йтиметься у статті.

Пітер Калторпе – архітектор, що працює у Сан-Франциско, Каліфорнія, та займається вирішенням проблем міського дизайну та містобудування.Сферою його інтересів є розробка нових підходів до ревіталізації міст, розбудови приміського середовища та регіональне планування.

За прогнозами дослідника, у 2050 році 70% населення планети поживатиме в містах. І в умовах, коли люди по всьому світові шукають можливості вирішення кліматичних проблем саме міста і їх наростаючі потреби стають основним кліматичним забруднювачем. Побудова ж правильних міст може стати першим кроком на шляху вирішення кліматичних проблем. Кліматичні проблеми — це не тільки проблема забруднення середовища, а це ми, це те, як ми живемо.

Одна з суттєвих проблем міст – розповзання, наголошує Пітер Калторпе. Та не звичайне, яке ми собі уявляємо, а розповзання в плані ізоляції людей. Ізоляція сприяє тому, що люди сегрегуються по економічнім чи соціальним показникам, а це сепарує їх від природи. До того ж, це погіршує взаємодію між людьми, яка покращує міста та робить суспільства процвітаючими. Варіантів ізоляції є багато, це може бути як у Каліфорнії, де кожній окремій сім’ї середнього класу пасує жити в окремому будинку, або багатоповерхівки в Китаї, в кожній з яких по 5000 квартир і сусіди не знають одне одного.

Також велику проблему для міст становлять індивідуальні транспортні засоби, котрі забруднюють навколишнє середовище викидами вуглецю і так само поглиблюють ізоляцію між людьми. В Китаї 12% щорічного ВВП країни витрачається на проблеми зі здоров’ям, причиною яких є смог та викиди вуглекислого газу. Через це влада Китаю серйозно задумалась про зміни, які необхідно робити в містах, щоб зменшити негативний вплив на мешканців, економіку та клімат. Керівництво Китаю навіть погодило та найближчим часом збирається впровадити сім принципів «гуманного» містобудування, про які далі піде мова.

1. Збереження природного середовища, історії, та основних видів сільського господарства.


2. Змішування – створювати простори, де б взаємодіяли люди з різним рівнем доходу, різного віку та з різних соціальних груп.


3. Прогулянки – створювати спеціальні простори для прогулянок міських жителів.


4. Велосипеди як основний індивідуальний транспорт. На думку дослідника в місті повинно бути більше вулиць без автомобілів, за рахунок чого можна розвивати інфраструктуру для велосипедів.


5. Зв’язок – вулична мережа, що пристосована до усіх вулиць, а не тільки головних.

6. Їзда – необхідно вдосконалювати та інвестувати в інфраструктуру громадського транспорту, а не індивідуального.


7. Фокус – необхідно для дійсних структурних змін сумістити інфраструктуру міста, побудовану на транзитному транспорті та старими автострадами.

Принципи, запропоновані Пітером Калторпе вже почали впроваджуватись в Каліфорнії та чекають на свою реалізацію в Китаї. Одеса та міста України також потребують реорганізації міських просторів, і, можливо, ці сім принципів зможуть врятувати і нашу батьківщину від глобальної кризи міських просторів в умовах все наростаючої урбанізації.

This Post Has Been Viewed 325 Times