Коти і архітектура Києва

Незважаючи на коте-культ сучасності, котики так і не стали поширеним мотивом образотворчого мистецтва, а тим паче — архітектури. Навіть у вибухово багатогранному Києві знайшлося лише дві споруди, що обігрують коте-елемент у своєму декорі.  Як конструктивний елемент або композиційна домінанта  коте і досі лишається незбагненним…

Першим котів використав для прикрашання фасаду інженер Володимир Безсмертний – проектувальник дому Ягимовського на вулиці Гоголівській, 23. Сталося то 1909 року.

Модерний будинок з елементами готики  вирізнявся з-поміж сотень аналогічних не лише цікавим декором, а й архітектурним задумом.  Тут використано шість чи вісім (рахуйте як хочте) видів вікон, а також різні за формою балкони-еркери. Елементи фасаду розташовані ненав’язливо асиметрично – що будинок «неправильний» здогадуєшся не одразу.
1
Дивно, але у поєднанні з розмаїтим декором, це не створює какофонії сприйняття. Навпаки, фасад видається гармонійним і служить одним х прекрасних взірців київського модерну.

Щодо котів, то вони стоять на сторожі великого вікна зі складним візерунком стрільчатих арок. Також на фасаді можна побачити людей, драконів, сов і химеру. Кожен з цих героїв є типовим для київського модерну, а от коти – ні. Саме тому городяни знають зелену споруду на Гоголівській як «Будинок з котами».
235678А ось уже сучасний витвір. Звичайнісінький мур будинку на Смірнова-Ласточкіна прикрасило шість скульптур, які уособлюють основні іпостасі котячого життя. Тут можна побачити котів у полюванні, в зляганні і вихованні дітей. У перспективі можна додати ледачого кота, та кота, що вилизує собі животика. Тоді ансамбль стане остаточним.
910
1112131415Мур розташований поблизу корпусу Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури – справжнього розсадника оригінальних ідей. Слід зазначити, що за останні роки художники Києва прикрасили місто десятками, якщо не сотнями цікавих інсталяцій. Хотілося б, щоб ця корисна справа продовжувалася, причому не в останню чергу за рахунок «котячих» мотивів.
17Михайло Мейзерський

This Post Has Been Viewed 1,023 Times

Добавить комментарий