Будинки-мурашники тепер і в Івано-Франківську

ivano-frankivsk-suchasna-arxitektura

До сузір’я українських міст, де будуються житлові «мурашники» із порушенням санітарних та містобудівних норм долучився Франківськ. Всупереч протестам активістів місцева влада затвердила ДПТ, що передбачає спорудження 33-х секцій загальною площею понад 80 тис. кв. метрів. Це більше, ніж будується у місті на рік.

Будівництво затіяли під приводом реконструкції промзони у межах вулиць Макогона, Крайківського та Промислової. Звісно, недіючі промзони варто перетворювати на зручні, естетичні та екологічні житлові квартали. Але місцеві бюрократи та забудовники виявилися байдужими до мрій урбаністів. У проекті ДПТ порівняно недороге знесення старих фондів компенсується надзвичайно щільною забудовою. Без сумніву, вона потягне за собою погану інсоляцію та провітрюваність, дефіцит прибудинкових ділянок та забиті вщент транспортом проїзди.

1

Загальна площа ділянки під реконструкцію майже 3,5 га. Тут планується звести 33 житлові секції на 1448 квартир з населенням 3,6 тис. чоловік. Таким чином, встановлена ДБН 360-92 норма щільності населення (до 450 осіб/га) тут перевищена удвічі, та й норма забезпечення прибудинковою ділянкою не виконується.

2

Втім ДБН — це підзаконні акти. Чиновників міського управління архітектури за їх нехтування не посадиш. А ще наші ДБНи — це не зонінг Ванкувера. З ними можна робити що завгодно — навіть штрафу не буде.

Це й розв’язує руки бюрократам та забудовникам, особливо у таких містах як Одеса та Київ. У порівнянні з ними франківські забудовники — таки homo sapiens. Зокрема, в Одесі протягом 2014-2016 років вийшлили, як з конвеєру, два десятки ДПТ, причому у деяких щільність населення була завищена у 3-4 рази, а соціальної інфраструктури майже не передбачалося. Мова також йшла про дешеву реконструкцію — зелені зони, санаторії, складські комплекси та промзони.

Та повернемося у Франківськ. На 3,6 тис. осіб планується побудувати один дитсадочок на 100 місць. Це майже відповідає державним стандартам — 30-40 місць на 1000 населення. Втім, ця норма, як і шкільна (140-160 учнів на 1000 мешканців), погано продумана і неврегульована. Цифри відображають середню пропорцію по населенню. Та не секрет, що у новобудовах оселяються переважно молоді люди, тож питома вага дітей шкільного та дошкільного віку буде там у 1,5-2 рази вищою.  Навантаження ляже на сусідні садочки та школи, які, певно, що не резинові.

Таким чином, комплексу не вистачає принаймні ще одного садочка на 50-100 місць і власної школи на 700-900 місць. А ще краще просто зменшити кількість квартир удвічі, або так само збільшити розмір ділянки.

Зазначимо, що ділянка під забудову знаходиться поряд із приватним сектором. Це може спричинити у місцевих жителів проблеми з водою, світлом та каналізацією — на додачу до черг у школи та дитсадки.

Що ж, містобудівний колапс, крокуючи країною, дістався і затишного Франика на Прикарпатті. Місцевим активістам можна побажати затятості та терпіння. Привіт з Одеси!

5

Михайло Мейзерський

This Post Has Been Viewed 578 Times