Археологічні пам’ятки та сучасне будівництво: чи можливий компроміс?

У багатих на пам’ятки історичних містах України час від часу виникають ситуації, коли економічні інтереси забудовників суперечать збереженню цих артефактів. Переглядаючи фото з Німеччини, я пригадав цікавий приклад збереження пам’ятки архітектури, який, на мій погляд, може слугувати  прикладом. Хоча він і не є ідеальним або універсальним.

На фото — звичайний сучасний житловий будинок у німецькому місті Трір.

111

Під час будівельних робіт у котловані знайшли залишки фортеці часів Римської імперії. Це не єдина і не найбільш значуща пам’ятка того часу, але її вдалося зберегти.

Думаю, що в українських реаліях подібна ситуація мала б два варіанти розвитку:

  1. Подальше будівництво будинку з частковою або повною руйнацією пам’яток старовини.
  2. Протести небайдужих громадян, які б призвели до замороження будівництва і консервування пам’ятки.

У нашій реальності це взаємовиключні альтернативи, причому перша є більш вірогідною. У німецькій реальності можливе їх поєднання.

222.png

У підвалі будинку залишили окреме приміщення, в якому знаходяться рештки римської фортеці. Так, корисна площа будинку зменшилась на декілька десятків квадратних метрів, а витрати на будівництво – зросли. Можливо, це не найкращий спосіб збереження пам’яток, але будинок був побудований і історична пам’ятка збережена.

3333.png

Місце де знаходились стіни та башта фортеці з зовнішьої сторони будинку вмощені плиткою.

Ці залишки стали «фішкою» будинку, та ще одним, хоч і порівняно невеликим визначним місцем Тріра

444

Якщо підійти до вікон, крізь них видно цегляну кладку античної башти

Таким чином, історія і сучасність зустрічаються крізь віки. Коли живеш навколо таких пам’яток, навряд хтось чи щось змусить забути свою історію.

П.С.

Використання стратегії «виграти—виграти» можливе тільки в тому випадку, якщо учасники визнають цінності один одного, як свої власні, шанобливо ставляться один до одного, якщо вони бачать насамперед проблему, а не особисті недоліки опонентів.
Стратегія «виграти—виграти» перетворює учасників конфлікту на партнерів. Перевагою цієї стратегії є й те, що вона цілком етична і водночас ефективна. (з підручника по конфліктології)

Аркадій Топов

This Post Has Been Viewed 145 Times

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *